Popis úsporného opatření

Cirkulační digestoř

Digestoře mohou být jednak odtahové nebo cirkulční. Případně mohu být digestoře kombinované s možností odtahu škodlivin ven do exterieru nebo recirkulační při menším množství odérů.

Zatímco v prvním případě je odsátý vzduch odveden vně budovy, recirkulační režim umožňuje znečištěný vzduch prohnat pouze přes vnitřní filtry digestoře. Pročištěný vzduch se vrátí zpět do místnosti. Výhodou recirkulačního režimu je, že se v zimě neodvádí také teplo z kuchyně. 

Další využití recirkulačních digestoří bez odtahu je v kuchyních, kde by bylo příliš složité nebo cenově nedostupné vést odtah digestoře vně budovy. Určitou roli také hraje vzdálenost digestoře od komína. Je nesmyslné používat odtahovou digestoř například při vzdálenosti digestoře 10 m od komína. Odtahové potrubí má pro vedený vzduch odpor, každý ohyb sníží účinnost digestoře. Pak je nutné použít digestoř se zbytečně velkým výkonem a tedy i spotřebou. Filtry u recirkulačních digestoří bez odtahu je třeba cca 2 x za rok vyměnit. Filtry jsou uhlíkové - obsahují přírodní aktivní uhlí, které dokáže zachytit pachy, tuky i vlhkost.



Cirkulační digestoř s uhlíkovým filtrem
Cirkulační digestoř s uhlíkovým filtrem
  • Měrné ceny, úspory, návratnostiposlední editace 3.8.2018

    Orientační cena

    Ceny jsou shodné s klasickou digestoří (tedy cca 1500 – 10000 Kč spíše podle designu).

    Jde pouze o úsporu flexo potrubí, které by jinak vedlo do šachty.

    Cena flexo potrubí je za bm cca 100 Kč/m

    Běžný průtok vzduchu

    100 – 300 m3/h

    Příkon ventilátoru digestoře

    Cca 20 W plus osvětlení

    úspora

    Při venkovních -10°C a průtoku vzduchu 300 m3/h je úspora cca 3 kWh/h.

    Četnost výměny filtrů

    2x do roka

    Cena uhlíkových filtrů

    200 Kč/sada

  • Spočtěte si samiposlední editace 3.8.2018

    Na úsporu větráním díky cirkulační digestoři nebyl dohledán žádný dostupný výpočetní nástroj. 

    Úsporu lze vyčíslit přes kalorimetrickou rovnici, kdy při odtahu klasickou digestoři o 300 m3/h, běžící právě jednu hodinu při venkovní teplota -10°C dostaneme energetický nárok rovný 3 kWh energie což při ceně energie například ze zemního plynu 1,3 Kč/kWh je cca 4 Kč/hodinu provozu digestoře plus je nutné připočítat cenu elektřiny na pohon ventilátoru.

  • Výhody, nevýhody, mýtyposlední editace 3.8.2018

    Silné stránky

    • Ušetříme energie na vytápění (resp. ohřev vzduchu, který díky podtlakovému větrání pomocí digestoře vnikne netěsnostmi objektu do interieru.
    • Není potřeba digestoř napojovat horizontálním potrubím do šachty

     

    Slabé stránky, hrozby

    • Vzduch od vaření cirkuluje stále uvnitř objektu
    • Při špatné filtraci nebo nepravidelné výměně uhlíkových filtrů je digestoř neúčinná a odery nejsou vyčištěny
    • Vyšší pořizovací cena

     

    Příležitosti

    • U pasivních domu s centrálním systémem větrání s rekuperací je cirkulační digestoř takřka nutnou podmínkou. V rámci dotace na pasivní domy je i cirkulační digestoř uznatelným nákladem stavby.

     

    Mýty

    • Mýtem je, že cirkulační digestoř nefunguje a odery z vaření nejsou odfiltrovány. To platí pouze v případě, že koupíme levné filtry bez aktivního uhlí nebo filtry neměníme min. 2x ročně

  • Související úsporné opatřeníposlední editace 3.8.2018

  • Specifika pro jednotlivé sektory budov a dotační potenciálposlední editace 3.8.2018

    Rodinné domy

    Relevantní, u pasivních domů s větrání s rekuperací nutná podmínka

    Bytové domy

     

    Relevantní, u pasivních domů s větrání s rekuperací nutná podmínka

    Školská zařízení

    Relevantní, u pasivních domů s větrání s rekuperací nutná podmínka

    Hotely

    Spíše nevhodné. Ve větších budovách je žádoucí instalovat centrální systém větrání, díky kterému lze vzduch dále upravovat (ohřívat, chladit, vlhčit )

  • Termíny a definice

    Nejpoužívanější pojmypopisjednotka
    Odérové mikroklimaObecně jsou odéry plynné složky ovzduší, vnímané jako vůně, nebo zápachy, produkované člověkem nebo jeho činností. Mimo běžné odéry (kouření, příprava jídel) se v interiéru dnes vyskytují i styreny, formaldehydy, odpary z nátěrů, dříve neznámé. Z venkovního ovzduší do budov infiltruje řada dalších odérů, ve vnitřním prostředí pak vzniká při pobytu lidí hlavně CO2 a tělesné pachy – antropotoxiny, které jsou obecně indikátorem kvality vnitřního vzduchu.
    Podtlakové větráníVětrání objektu, kdy je do objektu méně vzduchu přiváděno a více odtahováno. V některých případech nemusí být ani přívod vzduchu a podtak je vyvolán pouze odvodními prvky (ventilátory).
    Uhlíková filtraceFiltrace používaná například u cirkulačních digestoří. Aktivní uhlí má podobnou strukturu jako pískové filtry. Aktivní uhlí je nutné, při jeho použití jako filtru, pravidelně vyměňovat. Stupeň absorbce aktivního uhlí je závislý na teplotě a na absorbovaných látkách. Z těchto dúvodů je nutné dodržovt intervaly výměn filtračního média.
    Výkon digestořeKaždá digestoř obsahuje elektrický ventilátor. Když hovoříme o výkonu kuchyňské digestoře, nemyslí se tím výkon resp. příkon ventilátoru, ale kolik vzduchu je schopna digestoř odsát za hodinu - to je pro nás důležitější. Digestoř funguje správně pokud dokáže vyměnit vzduch v místnosti (kuchyni) 7-10 krát za hodinu.
  • Referenceposlední editace 3.8.2018

  • Externí články, publikace

 

Autor, Odborný garant a administrátor editací:
Ing. Petr Kotek, Ph.D. - [napsat soukromou zprávu]