Popis úsporného opatření

Elektrokotel teplovodní

Elektrokotle pracují v teplovodním systému vytápění stejným způsobem jako plynové kotle s hořákem. Velice podobná je i regulace elektrického kotle. Dokonce stejné jsou i regulátory, které se pro regulaci kotlů a vytápění používají. Elektrokotel lze využít jako univerzální zdroj tepla pro vytápění v bytech, malých rodinných domcích nebo rekreačních objektech.

Elektrické kotle se používají i jako doplňkový zdroj i k novějším způsobům topení jako je tepelné čerpadlo nebo solárně termické kolektory. V chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu topné vody (tedy i interieru), zapojí se také elektrokotel jako tzb. bivalentní zdroj energie. Nespornou výhodou elektrokotle jsou velmi nízké pořizovací náklady - odpadá zde nutnost nákladné přípojky plynu či komína.

Nevýhodou jsou pak náklady na provoz jelikož vytápění elektrickou energií je v současné době nejdražším možným způsobem.

Teplovodní elektrokotel 30kW
Teplovodní elektrokotel 30kW
  • Měrné ceny, úspory, návratnosti

  • Spočtěte si samiposlední editace 25.4.2018

    Pro vyčíslení množství paliva, ročních nákladů na energie a porovnání s ostatními palivy a zdroji je vhodné použít například kalkulačku "Porovnání nákladů na vytápění" na portálu tzbinfo:

    https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info


  • Výhody, nevýhody, mýtyposlední editace 6.9.2018

    Silné stránky

    • Investičně levný zdroj energie
    • Není nutné budovat komín
    • Není nutné budovat přípojku plynu
    • Teplota topné vody může být až 80-90°C
    • Není nutné instalovat akumulační nádrž
    • Dlouhá  životnost dílů či případný levný servis náhradních dilů
    • Možno získat výhodnou sazbu elektrické energie D57d pro domácnosti či pouze na zdroj C56d pro podnikatele
    • teplota topné vody může být až 80-90°C

    Slabé stránky (mýty)

    • Vysoké roční provozní náklady na vytápění. Vytápění elektřinou je nejdražším možným způsobem vytápění mezi ostatními palivy.
    • Díky současné legislativě není v podstatě možné do novostaveb instalovat samotný elektrický způsob vytápění. Nevyšel by jeden z ukazatelů v průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) a objekt nezíská stavební povolení. Je nutná vždy kombinace s obnovitelným zdrojem energie (kotel či krb na dřevo, fotovoltaická elektrárna aj.) a investice se tím prodražuje.
    • Díky výkonu zdroje je nutné instalovat větší jističe a měsíční stálé platby za jistič budou vyšší než v případě domácnosti se zdrojem např. na zemní plyn.
    • V případě instalace zdroje nemusí vyhovět velikost jističe a je nutné příkon navýšit. 
    • V některých lokalitách nemusí především u větších výkonů zdroj připojit díky nízké kapacitě sítě.

    Příležitosti

    • V případě, že elektrokotel vlastníte, je možné jej nahradit s dotačním příspěvkem za tepelné čerpadlo a ušetřit tak náklady na vytápění na polovinu až třetinu

    Mýty

    • Mýtem je, že vytápění elektřinou je levné. Není to pravdou. V současné době se jedná o provozně nejdražší zdroj energie.

  • Související úsporné opatřeníposlední editace 25.4.2018

  • Specifika pro jednotlivé sektory budov a dotační potenciál

  • Termíny a definice

    Nejpoužívanější pojmypopisjednotka
    BivalenceBivalnce nebo také bivalentní zdroj energie je druhý zdroj energie v případě "výpadku" prvního. Nejčastěji se o bivalenci mluví u tepelných čerpadel, které při nejnižších teplotách vypínají díky své nízké učinnosti a spíná elektrokotel, který připraví požadovanou teplotu topné vody do systému.
    D25dDistribuční dvoutarifní sazba: NT 8 hodin – akumulace (vytápění nebo teplá voda), nižší využití.
    D26dDistribuční dvoutarifní sazba: NT 8 hodin – akumulace (vytápění nebo teplá voda), vyšší využití.
    D45dDistribuční dvoutarfiní sazba: NT 20 hodin – vytápění (od 1.4.2016 již nelze nově sjednat).
    D56dDistribuční dvoutarifní sazba: NT 22 hodin – tepelné čerpadlo (od 1.4.2016 již nelze nově sjednat).
    D57dDistribuční tarif elektrické energie od roku 2017 jak pro tepelné čerpadlo či elektrické vytápění (20h nízký tarif). Dříve pro TČ D56d. Podnikatelská sazba zůstává C56d.
    KotelDle zákona č.406/2000 sb. je kotlem zařízení, v němž se spalováním paliv získává pouze tepelná energie, která se předává teplonosné látce.
    Neobnovitelná primární energiePrimární energie je energie, která neprošla žádným procesem přeměny. Primární, neboli prvotní energii lze chápat jako energii ve formě, v jaké se vyskytuje v přírodě. Primární energie je rozdělena na energii obnovitelnou, tedy získanou například ze slunečního záření, větru, vodní energie či biomasy (délka obnovy srovnatelná s délkou lidského života), a na energii neobnovitelnou, která je získávána z neobnovitelných zdrojů jako například z fosilních paliv (uhlí, ropa, zemní plyn, jaderná energie).
    NTNízký tarif elektrické energie
    PI regulacePI regulace zaručí téměř konstantní teplotu místnosti i vody v soustavě. Tím se dosahuje optimalizace nákladů na topení i prodloužení životnosti kotle (nedochází k velkým výkyvům teplot). Princip činnosti PI regulace: Při zvyšování teploty je topná soustava zapnutá naplno. Po dosažení teploty pásma proporcionality (nastavuje se v rozmezí 1,5 až 3,0°C) začne termostat v určených cyklech zapínat a vypínat kotel, čímž dosáhne pozvolného nárustu teploty na přesně stanovenou úroveň. Princip PI regulace spočívá v porovnání akutální teploty místnosti s požadovanou teplotou. Při nastavení časového úseku je nutné dbát na tepelnou setrvačnost místnosti. Optimální nastavení je 10-15 minut. Pokud však dochází v místnosti k častým teplotním výkyvům doporučuje se volit kratší časový úsek. Pásmo proporcionality udává od jaké hodnoty se spustí PI regulace.
    PID regulátorČistě proporcionální regulátor (P) ustálí teplotu vody v soustavě (teploty v místnosti) vždy pod požadovanou hodnotou (např. pod 20°C v místnosti), neboť při jejím přesném docílení regulátor „netopí“. Ustálená teplota leží tím níže pod požadovanou, čím širší je pásmo proporcionality. Pro překlenutí tohoto nedostatku se proporcionální regulátor doplňuje integračním a derivačním členem a toto řešení se značí PID.
    Primární energiePrimární nazýváme energii ve formě, v jaké se vyskytuje v přírodě (např.: uhlí, ropa, zemní plyn, dřevo, vítr, vodní energie, přírodní uran, sluneční záření).
    VTVysoký tarif elektrické energie
  • Referenceposlední editace 7.12.2017

  • Externí články, publikace

 

Autor, Odborný garant a administrátor editací:
Ing. Petr Kotek, Ph.D. - [napsat soukromou zprávu]