Popis úsporného opatření

Indikátory pro rozdělování nákladů

Indikátor topných nákladů - Indikátor topných nákladů je v současné době asi nejpoužívanějším typem měřidla. Montuje se na radiátory a je vybaven v drtivé většině případů dvěma teploměry. První teploměr je obrácen směrem k radiátoru a měří teplotu topného tělesa. Druhý teploměr je nasměrován do místnosti a měří teplotu vzduchu místnosti. Elektronika indikátoru neustále porovnává tyto dvě naměřené teploty a na základě rozdílů mezi nimi generuje "dílky". Jde o naměřené jednotky bez přímého vztahu k žádné fyzikální veličině (výkon, teplota atp.). Počet generovaných dílků je odlišný od typu měřidla, v rámci jednoho objektu nelze tedy kombinovat rozdílné typy indikátorů. Pro výpočet tepla je nezbytné naměřené dílky vynásobit výkonem radiátoru a dalšími koeficienty, které zohledňují polohu měřené místnosti v rámci  jednoho objektu.

Měřidel je však více druhů. více informací včetně povinnosti instalovat indikátory dle zákona se dočtete v kapitole "Detailní popis ..." níže.

Digitální indikátor vysálaného tepla
Digitální indikátor vysálaného tepla
  • Měrné ceny, úspory, návratnostiposlední editace 20.12.2017

    Instalace indikátoru

    250 – 600 Kč

    Kč/ks

    Úspora tepla (dáno změnou chování uživatelů)

    až 20 % (obvykle okolo 10 %)

    %

  • Spočtěte si sami

  • Výhody, nevýhody, mýtyposlední editace 26.7.2018

    Silné stránky

    • Rozúčtování nákladů s větším důrazem na skutečnou individuální spotřebu
    • Větší zodpovědnost uživatelů za spotřebu energie

     

    Slabé stránky (mýty)

    • Skutečné hodnoty ve vyúčtování koriguje vyhláška
    • U indikátorů bez radiového odečtu nutnost vstupu technika do bytu

    Příležitosti

    • Snížení spotřeby energie na vytápění, resp. celkových nákladů na vytápění (dáno chováním uživatelů)

    Hrozby

    • Při vysokém náměru na indikátoru, navýšení platby až na 200 % oproti průměru

  • Související úsporné opatřeníposlední editace 18.7.2018

  • Specifika pro jednotlivé sektory budov a dotační potenciálposlední editace 20.12.2017

    Rodinné domy

     

    Nemají povinnost indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění

    Bytové domy

     

    Od 1.1.2015 musí mít povinně instalovány indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění (nebo jiný způsob rozdělení nákladů). Náklady na vytápění nelze rozúčtovat pouze podle podlahové plochy.

    Školská zařízení

    Pokud se jedná o jednoho vlastníka, teplo se nerozúčtovává, nemá povinnost instalace indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění

    Administrativní budovy,

    obchodní centra, podniky

    a další

    Povinnost indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění pouze v případě, kdy náklady na vytápění rozúčtovávají (např. jednotlivým nájemníkům)

  • Termíny a definice

    Nejpoužívanější pojmypopisjednotka
    Indikátor teplaIndikátory vytápění jsou měřicí přístroje, které registrují spotřebu a na základě této registrace se následně provádí rozúčtování nákladů na vytápění. Přesněji řečeno se jedná o takzvaný pomocný měřicí přístroj, neboť indikátor vytápění neregistruje fyzikální jednotky (jako kWh, GJ nebo m3), ale zobrazuje spotřební jednotky. Tyto jednotky představují podíl na celkové spotřebě v budově. Například konkrétní náklady na vytápění Vašeho bytu lze vypočítat z poměru několika podobných indikátorů vytápění v budově.
    Indikátory tepla rádiovéRádiové indikátory registrují, ukládají a přenáší veškeré údaje o spotřebě za účelem realizace na spotřebu vázaného rozúčtování. Systém ukládá do paměti údaje o spotřebě uprostřed a na konci měsíce a ke dni překlopení. Tyto údaje jsou následně zprostředkovávány integrovaným rádiovým vysílačem. Údaje zůstávají uloženy v paměti až do následujícího roku. Jelikož už není nezbytný vstup do bytů, probíhá odečet bez nutnosti domlouvání schůzek.
    Indikátory tepla vypařovacíTepelně vodivá nosná podložka přenáší teplo z topného tělesa na ampuli s měřicí kapalinou. Kapalina se odpařuje v závislosti na teplotě a době trvání působení tepla. Odpařené množství tak znázorňuje poměrnou spotřebu tepla a je základem pro rozúčtování. Odečtené hodnoty zobrazují poměrnou spotřebu jednotlivých topných těles z celkové tepelné spotřeby budovy.
    KalorimetrKalorimetry jsou měřiče tepla nazývané jako „stanovená měřidla“, která měří množství tepla přivedeného do podlahového topení, otopných tělese nebo jiných okruhů vytápění. Měření spočívá v měření teplot přiváděné a zpětné vody a množství vody (topného media) protékající úsekem.
    Kalorimetrická rovniceKalorimetrická rovnice popisuje tepelnou výměnu těles tvořících izolovanou soustavu, pro kterou platí zákon zachování energie - tedy veškeré teplo, které při výměně jedno těleso odevzdá, druhé těleso přijme. Navíc se předpokládá, že nedochází ke změně druhu energie, tzn. tepelná energie se nemůže změnit např. v mechanickou energii, a také, že látky jsou chemicky netečné, takže nevzniká žádné teplo z chemických reakcí.
    MaRMěření a regulace
    Měření a regulaceMěření a regulace je častý pojem v elektrárenství. Jedná se vlastně o proces určování velikosti fyzikálních veličin (počet otáček, rychlost, tlak, teplota, vlhkost) a jejich porovnání s požadovanými hodnotami. Při manuálním procesu měření a regulace sleduje pracovník údaje měřidel a podle nich nastavuje regulační orgány (ventily, odpory atd.).
    OSOtopná soustava
    OTOtopné těleso
    RadiátorObchodní název pro interierové otopné těleso již po letech používané jako synonymum pro OT.
    RTNRozdělovač topných nákladů.
    Teplotní spádTeplotní spád je rozdíl teplot mezi dvěma místy. Základní jednotkou pro teplotní spád je 1 Kelvin, označuje velkým písmenem K. Správné označení je sice Kelvin (K), ale používá se také stupeň Celsia (°C). Běžně se uvádí teplotní spád u otopných těles, kotlů, tepelných čerpadel aj. Pokud je teplota vody v přívodním potrubí do otopného tělesa 90 °C a teplota vody ve vratném potrubí 70 °C, pak je teplotní spád 90 – 70 = 20 K. V odborné literatuře se označuje 90/70. U chlazení se pak teplotní spád pohybuje nejčastějí 6/12°C či v případě volného chlazení např. 14/18°C.
    TRVTermoregulační ventil
  • Detailní popis úsporného opatřeníposlední editace 20.12.2017

    Povinnost instalovat rozdělovače topných nákladů do bytových domů a víceúčelových staveb stanovuje zákon č. 406/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů, a to od 1.1.2015.

    §7, odst. 4, písmeno g:

     Stavebník,  vlastník  budovy  nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni

    g)  vybavit,  v případě bytových domů a víceúčelových staveb s dodávkou  tepla  nebo  chladu  ze  soustavy  zásobování  tepelnou  energií nebo s  ústředním vytápěním nebo chlazením anebo společnou přípravou teplé vody  každý  byt  a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení  pro  rozdělování  nákladů  na  vytápění, v rozsahu a způsobem  podle  prováděcího  právního  předpisu; vlastníci a uživatelé bytů nebo nebytových prostor jsou povinni na základě výzvy vlastníka budovy nebo společenství vlastníků jednotek umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů.

     

    V praxi to nejčastěji znamená, že všechny bytové domy (ale nejen ty) musejí nějakým způsobem „měřit“ spotřebu tepla ve všech jednotkách.

    Měřit spotřebu tepla v jednotkách lze několika způsoby:

    Objekty s jedním vstupem a výstupem tepla do jednotky: Příkladem tohoto typu objektu jsou především moderní obytné nebo komerční budovy s centrálním rozvodem tepla a se samostatnými odbočkami pro jednotlivé jednotky.

    Objekty s více vstupy a výstupy tepla do jednotky: Typickým příkladem tohoto typu objektu je panelový nebo zděný dům, postavený v minulém století. Tehdy se téměř vždy stavěly vícepatrové domy s několika svislými stoupačkami topení, na které jsou napojeny jednotlivé radiátory. Běžně tak jedním bytem nebo nebytovou jednotkou procházejí tři nebo více stoupacích větví topení. Rozvody topení tedy vstupují a vystupují ve více místech.

    TYPY MĚŘIDEL TEPLA 

    Kalorimetr - Kalorimetr (nebo také kompaktní měřič tepla) je technické zařízení sloužící k přímému měření spotřeby tepla, které je distribuováno pomocí nosného média (kapaliny). Výpočet spotřeby tepla je založen na kalorimetrické rovnici. Technicky se kalorimetr  skládá z průtokoměru a dvou kalibrovaných teploměrů. Zařízení měří průtok topné vody a teplotu topné vody na vstupu a výstupu do vytápěného objektu. Díky rozdílům teplot topného media na vstupu a výstupu a množství protečeného topného media lze matematicky přesně spočítat, kolik tepla topné medium předalo do měřené jednotky. Měření pomocí kalorimetru samo o sobě je nejpřesnější metodou měření spotřeby tepla, náměr uvedený na kalorimetru však nezohledňuje prostupy tepla z okolních místností nebo ztráty tepla, které uniká do okolních nevytápěných místností skrz stěny. V rámci bytových objektů se většinou naměřená hodnota vynásobí koeficientem, který zohledňuje polohu bytu v rámci domu.

    Teplotní senzor - Teplotní senzor je vlastně přesně kalibrovaný teploměr, který v pravidelných intervalech zaznamenává teplotní hodnoty měřeného prostoru. Používá se pro deňostupňovou (neboli gradenovou) metodu měření tepla. V rámci jednoho objektu se instaluje stejný typ teplotních senzorů do měřených místností a to vždy do stejné výšky (například 30 cm pod strop). Podružně se ještě instaluje venkovní teploměr na severní stranu objektu (snímá venkovní teplotu) a teploměr na vstup topné vody (dle naměřené teploty se určuje začátek a konec topné sezony). Princip měření je postaven na zjišťování teploty v měřené místnosti bez ohledu na to, jak se teplo do místnosti dostalo (je prakticky jedno, zda radiátorem, podlahovým topením, prostupem stěnami či jinak). Rozdělení celkových nákladů na vytápění se pak provádí podle dosahované teploty v měřených místnostech. Na místnosti s nižší naměřenou teplotou připadají nižší náklady na vytápění než na místnost s vyšší naměřenou teplotou.

    Teplotní senzory se dají díky svému principu použít na rozúčtování nákladů na vytápění i v budovách,  kde jsou jiné metody nepoužitelné. Jde například o budovy s krytalovým topením (stropní a stěnové topení) a o budovy, kde je k vytápění použito částečně podlahové topení, místy doplněné o radiátory. V tomto druhém případě musí jít o budovy s více vstupy tepla do jednotky.

    Nejhodnější typ měření navrhuje obvykle správce objektu, případně si jej odsouhlasí členská schůze SVJ. Jednotlivé typy měření však mají svá technická omezení, která je nutno respektovat.

    Na základě naměřených hodnot provádí správce objektu rozúčtování nákladů na vytápění. Podrobnosti, jak má takové vyúčtování vypadat, upravuje zákon 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty; resp. vyhláška 269/2015 Sb.

    Nejčastější typ, tedy indikátor topných nákladů se montuje přímo na radiátor, jak je popsáno výše. Dnes už se nejčastěji setkáme s elektronickým typem indikátorů, které navíc umožňují radiový odečet. Při odečtu tak není potřeba vstupovat do bytu. Starší typy indikátorů se však stále nutné odečíst přímo z displeje. Totéž platí pro odpařovací indikátory (dnes už stále méně časté).

    Instalace indikátorů topných nákladů je často spojována také s úsporou tepla. Indikátory jako takové však žádnou úsporu nezajišťují. Ta je dána změnou chování uživatelů bytů, kteří se začnou chovat hospodárněji při vytápění bytu, neboť se zbytečné přetápění více promítne do jejich ročního vyúčtování. Tato úspora se obvykle uvádí v řádu 10 – 20 %.

  • Referenceposlední editace 20.12.2017

  • Externí články, publikaceposlední editace 20.12.2017

 

Odborný garant a administrátor editací: Ing. Petr Kotek, Ph.D. - [napsat soukromou zprávu]

Autor: Ing. Zdeněk Ročárek