Popis úsporného opatření

Pasivní dům

Pasivní dům je pojem zavedený pro domy s velmi nízkou spotřebou tepla na vytápění. Lze je posuzovat buď podle českých norem, nebo podle mezinárodního standardu. Posuzování podle mezinárodního standardu PHPP je náročnější. 

Pasivní domy musí splňovat několik požadavků, mezi které patří maximální potřeba tepla na vytápění, definovaná vzduchotěsnost a maximální spotřeba celkové primární energie. 

Samozřejmostí je řízené větrání s rekuperací tepla, které nejen že šetří energii potřebnou na vytápění, ale automaticky udržuje v místnostech dostatečně čerstvý vzduch.

Vzhledem k tomu, že české požadavky jsou poměrně nízké, není stavba pasivního domu složitá záležitost, a naopak přinese spoustu výhod.

První pasivní domy byly v ČR postaveny v Koberovech, kde jeden dům stále slouží jako ukázkový. Domy jsou převážně teplovzdušně vytápěné, zdrojem tepla jsou tepelná čerpadla země/voda, na střeše lze pak najít solární termické kolektory a fotovoltaicky systém pro výrobu elektřiny.

Centrum pasivního domu každoročně pořádá dny otevřených dveří pasivních domů, kde je možné navštívit jeden z mnoha domů přihlášených do této akce a popovídat si s majiteli domu.

viz http://www.pasivnidomy.cz/

Soubor pasivních domů v Koberovech
Soubor pasivních domů v Koberovech
  • Měrné ceny, úspory, návratnostiposlední editace 12.5.2023

    Zvýšení ceny projektu pasivního domu proti běžnému projektu

    0 – 40000 Kč/projekt

    Zvýšení ceny stavby pasivního domu proti běžnému domu

    0 – 10 %

    Úspora komodity lokální

    teplo

    Úspora komodity globální

    dle konkrétního paliva

    běžná návratnost instalace

    0 – 5 let

    Na čem závisí návratnost

    Na kvalitě projektu, s nímž je dům srovnáván

    Provozní náklady ostatní

    čtvrtinové proti běžnému domu

    Dotace

    Lze získat dotace, výše i podmínky se liší dle typu budovy. Viz program Nová zelená úsporám

    orientační roční náklady na provoz domu

    do 10 000 Kč/rok

  • Spočtěte si samiposlední editace 28.1.2018

    Pro návrh pasivního domu lze využít celoevropsky uznávaného nástroje PHPP (Passive House Planning Package). 

    Českou verzi tohoto nástroje lze stáhnout na stránkách Centra Pasivního Domu (CPD)

    http://www.pasivnidomy.cz/planovaci-nastroj-phpp-2007-cz-ceska-verze/t326 

  • Výhody, nevýhody, mýtyposlední editace 12.5.2023

    Silné stránky

    • Ušetříte energie na vytápění
    • Získáte velmi kvalitní bydlení
    • Projektant i dodavatel se budou více věnovat kvalitě stavby

     

    Slabé stránky

    • Při teplovzdušném vytápění pasivního domu může být relativní vlhkost vnitřního vzduchu na nízké úrovni kolem 20-30% (normově se uvádí kolem 40-50%)
    • Hodnoty předepsané např. dotačním titulem Nová zelená úsporám pro pasivní domy je těžké docílit u bungalovů a členitých objektů.
    • V případě špatného návrhu plochy zasklení a nedostatečného stínění oken na jižní, východní či západní světovou stranu, může docházet k přehřívání interiéru
    • V případě návrhu teplovodního podlahového vytápění může docházet k přehřívání interiéru. Solární pasivní zisky mohou způsobit navýšení teploty interiéru a díky větší akumulaci vrstvy podlahového vytápění nedojde k rychlému poklesu otopné plochy
    • I když je investičně nejlevnější vytápět pasivní dům elektrickými přímotopy, nedostane dům stavební povolení. Musí být splněna podmínka neobnovitelné primární energie a elektřina musí být vždy v kombinaci s obnovitelným zdrojem energie (krb na biomasu, fotovoltaika aj)

    Příležitosti

    • Dotační příspěvek od státu z programu Nová zelená úsporám (viz dotace u jednotlivé kategorie)

    Mýty

    • Mýtem je, že pasivní dům musí být zakopán v zemi, 
    • Mýtem také je, že se v něm nesmí otevírat okna, že musí být vybaven tepelným čerpadlem nebo že je u pasivního domu nutná instalace fotovoltaického systému
  • Související úsporné opatřeníposlední editace 28.1.2018

  • Specifika pro jednotlivé sektory budov a dotační potenciálposlední editace 12.5.2023

    Rodinné domy

     

    Možnost získání dotace z programu Nová zelená úsporám

     

    Bytové domy

     

    Možnost získání dotace z programu Nová zelená úsporám

    Školská zařízení

    Možnost získání dotace z Operačního programu životního prostředí 

    Administrativní budovy

     

    Možnost získání dotace z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurence schopnost

    Výrobní podnik

    Možnost získání dotace z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurence schopnost

  • Termíny a definice

    Nejpoužívanější pojmypopisjednotka
    Aktivní důmTaké dům plusový. Dům, který je ještě úspornější než dům nulový. Pro aktivní domy je charakteristické, že vyprodukují více energie, než samy spotřebují. Dům si tak vydělá nejen na svůj provoz, ale zpětně třeba i na část své výstavby. Aktivní dům je vysoce ekologický, protože nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. Je vybaven vlastními energetickými zdroji, které využívají těch nejmodernějších technologií dostupných na trhu a vyrobí více energie, než dům a jeho obyvatelé spotřebují. Na střeše plusového domu jsou umístěné fotovoltaické panely a solární kolektory pro ohřev vody. Jako doplňkový zdroj tepla slouží například kotel na biomasu. Po část roku, kdy je slunečního záření hodně a solární panely vyrábí energie přebytek, ji dům dodává do sítě. Důležitá je i správná orientace a tvar stavby - obytné místnosti by měly směřovat na jih.
    AZEAlternativní zdroj energie. Někdy také jako netradiční zdroje energie. Patří do skupiny obnovitelných zdrojů, ale pro svojí funkci potřebují energii z fosilních paliv. Například tepelné čerpadlo elektřinu z energetického mixu ČR (cca 60% uhlí) nebo kogenerační jednotka zemní plyn pro výrobu elektřiny. Pouze v případě, že tepelné čerpadlo 100 % odebírá energii ze sítě z obnovitelných zdrojů, lze v krajním případě i o tepelném čerpadle mluvit jako o obnovitelným zdroji.
    BTNSEBudova s téměř nulovou spotřebou energie. Dle definice zákona č. 406/2000 Sb. se jedná o budovu s velmi nízkou energetickou náročností, jejíž spotřeba energie je ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů. Někdy také známo pod zkratkou NZEB
    FV, FVE, FVSFotovoltaika, fotovoltaická elektrárna, fotovoltaický systém
    Inteligentní budovaInteligentní budova se vyznačuje tím, že nejdůležitější (v ideálním případě všechny) systémy jsou napojeny na centrální řídicí systém, který je vybaven různými senzory. Například pokud jsou osazeny senzory otevření oken, v případě jejich otevření se vypíná vytápění v dané místnosti a vzduchotechnika, aby se zbytečně neplýtvalo energií.
    NEDNízkoenergetický dům
    Nulový důmNulový dům je budova, která má potřebu tepla pro vytápění blízkou nule. Takové hodnoty lze dosáhnout jen při mimořádně vhodných klimatických podmínkách, orientaci ke světovým stranám a jedinečném technickém řešení, často za pomoci fotovoltaických panelů.
    Obnovitelné zdrojeZdroje energie nebo surovin pro člověka, které se částečně nebo úplně obnovují v přirozeném nebo antropogenně ovlivňovaném koloběhu látek a energií (např. energie větru, slunce, přílivu a odlivu, energie biomasy).
    Obnovitelné zdroje energiePřírodní energetické zdroje, jež mají schopnost částečné nebo úplné obnovy. Mezi obnovitelné zdroje energie řadíme jak energii sluneční, větrnou a vodní, tak energii z biomasy. Podle konkrétních přírodních podmínek se v některých částech světa využívá také energie mořského přílivu nebo geotermální energie (pocházející z nitra Země). V našich podmínkách má klíčový potenciál biomasa, stavět lze také malé vodní elektrárny (potenciál těch velkých už je vyčerpán). Sluneční a větrná energie se u nás uplatňuje zatím jen částečně, jejich využití ale roste i díky dotacím a podpoře ze strany státu a EU.
    Pasivní důmV České republice dům splňující podmínky TNI 73 0329 nebo TNI 73 0330. V zahraničí domy splňující podmínky Passivhaus institutu.
    PHPPVýpočtový program v excelu vyvinutý Passivhaus institutem pro hodnocení pasivních domů.
    PRD / PDPasivní rodinný dům (někdy také jen PD) je charakteristický především svojí měrnou potřebou tepla na vytápění < 15 kWh/m2.rok. Nicméně pro splnění PD je potřeba splnit také další kriteria.
    Solární tepelná propustnostZnačí se ga je v rozmezí 0 až 1. Udává, kolika násobek tepelného slunečního záření sklo propustí do místnosti. Čím je větší, tím více tepla pronikne dovnitř.(-)
  • Referenceposlední editace 15.5.2018

  • Externí články, publikaceposlední editace 6.8.2018

 

Autor, Odborný garant a administrátor editací:
Ing. Roman Šubrt - [napsat soukromou zprávu]