Popis úsporného opatření

Smart Metering

Dnešním „zaklínadlem“ je Smart City a z něho odvozené Smart Buildings, nebo-li chytré budovy. Definice chytré budovy se tvořena komplexním popisem zahrnujícím environmentální, sociálně-kulturní a ekonomicko-organizační oblast po celou dobu životnosti budovy (detailně zpracováno např. v metodice SBToolCZ). Chytré měření spadá do environmentální oblasti chytrých budov. Stručně lze říci, že pokud chceme optimalizovat (spořit) spotřeby energií, tak musíme znát vlastní spotřebu ideálně jednotlivých spotřebičů nebo alespoň hlavních medií pro každého samostatného uživatele v co nejmenším časovém kroku, tj. např. každých 15 min. Na tento trend reagují i dodavatelé energií a medií a postupně zavádějí měřící techniku, která umožnuje dálkové odečty, ale i datová úložiště a prostředí pro vizualizace dat, tj. prostředí, kde si koncový uživatel může prohlížet a porovnávat spotřeby.

Chytré měření je součástí komplexního portfolia možných aktivit při hledání snižování spotřeb energií. Především zasahuje chování uživatele, které v případě pozitivního vlivu generuje úspory energií.
Vzdálený odečet a oboustranná komunikace elektroměrů a centrály pro vyhodnocování spotřeby energií.
Vzdálený odečet a oboustranná komunikace elektroměrů a centrály pro vyhodnocování spotřeby energií.
  • Měrné ceny, úspory, návratnostiposlední editace 28.8.2018

    Cenové ukazatele si ukážeme na případové studii bytového domu s 35 jednotkami z čehož 20 je bytových, kde se bude měřit pro každou jednotku elektřina, voda, teplo (indikátory topných nákladů). Část současných měřičů lze využít a část je nutné vyměnit. Lze předpokládat počet aktivních přístupů do webové aplikace – předpokládaný odhad u nájemníků je 1 přístup za měsíc, který může ovlivnit chování nájemníka 5% snížením spotřeby energií. Statistiky míry odečtenosti (úspěšnost komunikace) – lze očekávat 75% při zohlednění stavebních dispozic objektu. Data budou umístěna poskytovatele služeb, který zároveň poskytne i webový portál pro vizualizaci spotřeb energií.

    Investice do hardware a komunikační infrastruktury 400 000,- Kč

    Provozní náklady 30 000,- Kč/měsíčně.

    Průměrné roční náklady spotřeby energií 1 000 000,- Kč/ročně.

    Úspora ovlivněním chování nájemníka 50 000,- Kč/ročně.

    Prostá návratnost 20 let.

    Další přínosy jsou definovány zvýšenou ochranou majetku před haváriemi.

  • Spočtěte si samiposlední editace 15.6.2018

    Na toto úsporné opatření nebyla doposud dohledána či vytvořena žádná dostupná kalkulačka. 

    Pokud o nějakém zjednodušeném (nejlépe online) kalkulačním nástroji víte, kontaktujte prosím administrátory.

  • Výhody, nevýhody, mýty

  • Související úsporné opatřeníposlední editace 28.8.2018

    Úspory spotřeb energií jsou často v kontrastu s kvalitou vnitřního prostředí. Typickým případem jsou vyměněná okna v objektu bez zateplení a řešení dostatečné hygienické výměny vzduchu a případně se snížením vnitřní teploty. Velmi často v takových případech dochází ke vzniku plísní a tím zdravotně rizikového prostředí.  Proto je nezbytné vždy posuzovat úsporná opatření komplexně.

    Od chytrého měření je již malý krok k chytrému řízení, tj. blíže k Smart Building, nebo-li k chytré budově.

  • Specifika pro jednotlivé sektory budov a dotační potenciálposlední editace 28.8.2018

    V rámci chytrého měření nejsou zásadní specifika pro jednotlivé sektory budov. Klíčem je vždy co nejpodrobnější měření ve smyslu co nejvíce spotřebičů a v co nejkratším časovém kroku. Pro stanovení koncepce a vlastního řešení je vždy vhodné si najmout profesionála, který stanoví optimální míru.

  • Termíny a definice

    Nejpoužívanější pojmypopisjednotka
    BMSBuilding managemnt system (neboli MaR) - většinou myšlen samotný centrální počítač s vizualizací MaR ovládající všechny technologické celky v objektu nejen pro úpravu vnitřního prostředí.
    Čítače impulzů s radiovým vysílačem Impulzy jsou přenášeny vzduchem v pásmu pod 1 MHz
    Data koncentrátorZařízení, které přijímá data z měřičů, ukládá je do vnitřní paměti a následně přeposílá pomocí GSM/GPRS na datový server
    Impulzní rozhraníMěřidlo má výstup, který předává elektrické pulzy, které představují jednu jednotku spotřeby, např. 1 litr u spotřeby vody.
    KomfortmeterMěřící zařízení zaznamenávající teplotu, vlhkost a často i CO2
    MaRMěření a regulace
    Smart BuildingBudova při jejímž návrhu či rekonstrukci byly posuzovány environmentální, sociálně-kulturní a ekonomicko-organizační oblasti po celou dobu životnosti budovy
    Smart MeteringSmart Metering znamená dálkovou obousměrnou komunikaci mezi měřidlem a datovou centrálou. Umožňuje nejen sběr dat z měření, jejich automatické vyhodnocení, ale např. i řízení sítě, připojení a odpojení měřicího místa, informování zákazníka o aktuální spotřebě apod.
    Smart MetersPojmem SmartMeter lze označit sofistikovaný elektroměr pro použití v AMI (Automated Meter Infrastructure) systémech. Elektroměry mají narozdíl od běžných residenčních elektroměrů vestavěný odpojovač, případně ovládací relé pro řízení zátěže. Obousměrná komunikace s centrálou je realizována na různých médiích. Preferovaným řešením pro energetické společnosti je PLC komunikace doplněná o radiovou GSM komunikaci. Zásadní vlastností těchto elektroměrů je schopnost automatického přihlášení do komunikační sítě bez nutnosti jakéhokoliv nastavení. Při přerušení komunikační cesty si elektroměry automaticky najdou jinou, v daných podmínkách optimální cestu. SmartMeters přináší energetickým společnostem nové možnosti pro řízení distribuční sítě a komunikaci s koncovým zákazníkem.
  • Detailní popis úsporného opatřeníposlední editace 28.8.2018

    Hardware

    Klíčem je, že jednotlivá měřidla budou mít impulzní rozhraní, díky kterému je možné vyčítání impulzů „po drátech“ nebo za pomocí čítače impulzů s radiovým vysílačem (vhodné tam kde není možné zapojit kabeláž) z elektroměru, vodoměru, plynoměru, rozvodu tepla či z indikátoru topných nákladů (čidlo na radiátorech) a převodníky na datovou komunikaci se standardním průmyslovým protokolem, se zakončenou komunikací v Data-koncentrátoru.

    V případě indikátoru topných nákladů může jeho přesnost výrazně ovlivnit vlhkost. V případě zvýšených úrovní je vhodné osadit vlhkostní čidla, resp. lépe osadit komfortmetry, které budou měřit relativní vlhkost, teplotu vzduchu a případně úroveň CO2.

    Software

    Nasbíraná data je nezbytné někde ukládat a pro koncového uživatele přehledně zobrazovat. Zobrazování se často odehrává na webovém portálu, který je přístupný ze všech dostupných zařízení s aktivním internetovým připojením a webovým prohlížečem. V rámci webové aplikace jsou přístupná aktuální i historicky naměřená data v grafické i číselné podobě. Naměřené hodnoty lze vzájemně porovnávat v čase. V aplikaci bývají automaticky připravována data k reportům, např. k fakturaci z podružných měřidel. Takové webové portály postupně připravují a zavádějí společnosti poskytující energie, jako např. PREměření má webový portál IMU (integrované měření utilit).

    Data je nezbytné posílat na dedikované APN (chráněná přístupová brána mezi sítěmi za využití veřejného Internetu), spravované mobilním operátorem, odtud VPN tunelem (chráněná přístupová brána mezi 2 body v síti) po veřejném internetu do Datového centra.

  • Referenceposlední editace 28.8.2018

  • Externí články, publikace

 

Odborný garant a administrátor editací: Ing. Petr Kotek, Ph.D. - [napsat soukromou zprávu]

Autor: Ing. Jiří Tencar