Popis úsporného opatření

Solární termické kolektory na přípravu TV

Solární kolektory na přípravu teplé vody je ideální možností jak "zdarma" v letních měsících ohřáv vodu v zásobníku teplé vody. 

Standardní způsoby ohřevu vody (typicky elektrický bojler, plynový kotel, případně jiné zdroje v rámci vytápění objektu) jsou nákladné na spotřebovanou energii. Zejména cena elektřiny je vysoká a z dlouhodobého hlediska roste. Při ceně elektřiny 3 kč/kWh a standardní spotřebě teplé vody na osobu 40 l/os.den vychází roční náklad na přípravu teplé vody boilerem kolem 2400 Kč/os.rok.

Z celoroční bilance obvykle pokryje ohřev teplé vody pomocí solárního systému zhruba 70-80% s největším využitím v letních měsících. Tedy cca 1800 Kč/os.rok ušetří solární systém. 

Pro běžnou domácnost stačí instalovat 2-3 solární panely na střechu a zásobník kolem 200-300 litrů.

Solární systém nesmí být předimenzován, jinak hrozí v letních měsících přehřátí systému. Ideálním mařením energie v letních měsících je pak například bazén. V některých případech lze mařit energii například do radiátoru umístěném v chladném prostředí (sklep, garáž aj.) nebo se dává i do venkovního prostředí.

Využitím energie ze slunce přispívají solární systémy ke snížení emisí skleníkových plynů a spotřeby nerostných surovin. Na rozdíl od fotovoltaických systémů je i jejich likvidace mnohem snazší, méně finančně náročná a šetrná vůči přírodě. Hlavními materiály použitými pro solární systémy jsou měď, hliník a nerez. To zaručuje dlouhou životnost a po jejím vypršení i jednoduchou ekologickou likvidaci.

Solární ploché termické kolektory na střeše rodinného domu
Solární ploché termické kolektory na střeše rodinného domu
  • Měrné ceny, úspory, návratnostiposlední editace 31.10.2018

    Orientační měrné ceny pro rodinné domy

    120 000 – 150 000 Kč

    Orientační cena jednoho panelu

    9000 - 15000  Kč/panel

    Orientační cena zásobníku pro RD

    20 000 Kč/ks

    běžná návratnost instalace

    Cca 20 let

    Náplň v solárním okruhu

    solanka

    Na čem závisí návratnost

    Na ceně energie, která by byla použita místo solárního ohřevu. V případě, že byl původním zdrojem elektroboiler, vytěsňuje se tak tím cena elektřiny cca 2,5 Kč/kWh. V případě, že je zdrojem tepelné čerpadlo, pak je cena „původní“ energie cca 0,8 Kč/kWh a solární systém se méně vyplatí (pomalu vrací).

    Vlastní spotřeba

    Pouze na pohon oběhového čerpadla 5-20W (toto je jediná spotřeba z „neobnovitelného zdroje energie“ elektřiny

    Běžná velikost pro dimenzování

    1 m2 solárního panelu na osobu

    Optimální sklon od horizontu

    30-50 °

    Roční produkce energie

    250-350 kWh/m2

    Optimální velikost akumulační nádrže

    100 litrů na jeden panel

  • Spočtěte si samiposlední editace 22.8.2018

    Kalkulačka Tzbinfo: 

    Zjednodušená bilance solárního kolektoru

    Návratnost solární tepelné soustavy

    Výpočet vychází z TNI 73 0302 - Energetické hodnocení solárních tepelných soustav - Zjednodušený výpočtový postup

    Bližší popis technické normalizační informace TNI zde.

    V případě využití solárních kolektorů pro ohřev vody v bazénu lze využít zjednodušené kalkulačky pro výpočet potřebné energie pro ohřátí bazénu

    https://www.bydlimesfilipem.cz/cs/kalkulacky/kalkulacka-bazen

  • Výhody, nevýhody, mýtyposlední editace 6.8.2018

    Silné stránky


    • Obnovitelný zdroj energie
    • Při správně naddimenzované velikosti solárních panelů ušetří 60-70% spotřeby energie na přípravu teplé vody (v létě až 100%, v zimním období kolem 0-10%)
    • Samotížný systém bez nuceného oběhu je zcela bez spotřeby elektřiny. Tento sytém je vhodný pro spotřebu denní vody do 300 l/denně.
    • I systémy s nuceným oběhem (častější varianta) má zanedbatelnou spotřebu elektřiny oběhového čerpadla.
    • Pomocí solárního systému lze regenerovat vrty pro tepelné čerpadlo přes letní období. Nicméně samotná kombinace TČ+solární systém je ekonomicky nevýhodná.

     

    Slabé stránky, hrozby


    • V létě hrozí přehřátí solárního systému. Proto je nutné systém optimálně naddimenzovat na předpokládanou spotřebu vody v objektu. Případné přebytky energie lze ukládat do bazénu.
    • Nelze využít 100% pro vytápění objektu. Roční pokrytí energie ze slunce je kolem 3-5% ze spotřeby energie na vytápění.

    Příležitosti


    • Dotační příspěvek od státu do roku 2021 (viz dotace u jednotlivé kategorie)

    Mýty


    • Mýtem je, že se solární systém vyplatí v kombinaci s tepelným čerpadlem. Z tepelného čerpadla je již tak levná energie, že se solární systém nevrátí ani za dobu životnosti samotného systému. I z kotle na dřevo je energie levná cca 0,8 Kč/kWh a solární systém se pomaleji vrací. Nicméně zde je výhoda vykoupena tím, že není třeba štípat a přikládat dřevo.

  • Související úsporné opatřeníposlední editace 25.4.2018

  • Specifika pro jednotlivé sektory budov a dotační potenciálposlední editace 7.8.2018

    Rodinné domy

     

    Vhodné všude tam, kde je příprava teplé vody pomocí zemního plynu, elektřiny, LTO, peletkami aj. kde je cena energie vyšší jak 1,3 Kč/kWh. Při nižší ceně energie například z tepelného čerpadla, kotle na dřevo, slámu aj. ce solární systém nevyplatí.

    Možnost získat státní příspěvek z dotace Nová zelená úsporám.

     

    Bytové domy

     

    Vhodné spíše pro menší bytové domy, kde je prostor na střeše pro solární systém. Pro větší (vyšší) bytové domy (například panelové domy) nevhodné, jelikož je plocha střechy menší než je potřeba panelů

    Školská zařízení

    Spíše nevhodné, protože v době největšího solárního zisku panelů je škola mimo provoz. Vhodné pouze tam, kde je např. školní bazén i přes léto pronajímán veřejnosti.

    Administrativní budovy

     

    Spíše nerelevantní.

    Hotely

    Vhodné, jelikož je v hotelu vyšší spotřeba teplé vody než v klasických objektech pro bydlení

    Obchodní centra

    Spíše nerelevantní.

    Sklady

    Spíše nerelevantní.

    Výrobní podnik

    Spíše nerelevantní.

    Zemědělský výroba

    Spíše nerelevantní.

    Potravinářská výroba

    Vhodné, kde je pro výrobu potřeba větší množství teplé vody. Nicméně záleží na ceně energie původního zdroje a ekonomické kalkulaci, zda se systém vyplatí

    Zimní stadiony

    Spíše nerelevantní.

    Těžký průmysl

    Vhodné, kde je pro výrobu potřeba větší množství teplé vody. Nicméně záleží na ceně energie původního zdroje a ekonomické kalkulaci, zda se systém vyplatí

  • Termíny a definice

    Nejpoužívanější pojmypopisjednotka
    Akumulace teplaHromadění tepla v tělese nebo ve stavebním dílci za účelem jeho ohřátí. Zásobník toto teplo nespotřebuje, ale jakmile klesne teplota v okolním prostoru, odevzdává ho dále.
    AperturaOtvor, kterým nesoustředěné sluneční záření vstupuje do zařízení, např. zasklením do kolektoru nebo oknem do místnosti.
    EXP (ÚT, SOL, OR)Expanzní nádoba (na straně vytápění, solárního systému, st.voda na omezení rázů).
    FototermikaZkrácené názvosloví pro fototermické solární kolektory, které jsou určené pro přípravu teplé vody či přitápění.
    Kryt kolektoruPrůsvitný nebo průhledný materiál zakrývající absorbér solárního kolektoru na přijímací straně; snižuje tepelné ztráty a chrání proti vlivům počasí.
    Obnovitelné zdroje energiePřírodní energetické zdroje, jež mají schopnost částečné nebo úplné obnovy. Mezi obnovitelné zdroje energie řadíme jak energii sluneční, větrnou a vodní, tak energii z biomasy. Podle konkrétních přírodních podmínek se v některých částech světa využívá také energie mořského přílivu nebo geotermální energie (pocházející z nitra Země). V našich podmínkách má klíčový potenciál biomasa, stavět lze také malé vodní elektrárny (potenciál těch velkých už je vyčerpán). Sluneční a větrná energie se u nás uplatňuje zatím jen částečně, jejich využití ale roste i díky dotacím a podpoře ze strany státu a EU.
    OZEObnovitelný zdroj energie
    Plocha aperturyPlocha průmětu otvoru, kterým vstupuje do kolektoru nesoustředěné sluneční záření, zpravidla plocha průmětu zasklení nebo reflektoru.
    Plochý kolektorKlasický solární termický kolektor se skleněnou horní krycí deskou. Ploché kolektory mají typickou účinnost 75-85%.
    Plochý nekrytý kolektorZpravidla plastová rohož bez zasklení s vysokými tepelnými ztrátami závislými na venkovních podmínkách, zvláště na rychlosti proudění větru; nekryté kolektory jsou proto určeny hlavně pro sezónní ohřev bazénové vody o nízké teplotní úrovni.
    Plochý selektivní kolektorZasklený deskový kolektor s kovovým absorbérem se spektrálně selektivním povlakem a s tepelnou izolací na boční a zadní straně kolektorové skříně; vzhledem k výrazně sníženým tepelným ztrátám sáláním absorbéru se ploché selektivní kolektory využívají pro solární ohřev vody a vytápění celoročně a tvoří naprostou většinu zasklených kolektorů na trhu.
    SLESolární elektrárna - myšleno většinou termální. FVE je pak značení pro fotovoltaickou elektrárnu.
    SolankaVodní roztok soli používaný jako teplonosná kapalina; termín se používá i jako obecné označení nemrznoucí teplonosné kapaliny.
    Vakuový kolektorSolární termický kolektor tvořen vakuovanými trubicemi, které jsou tvořeny dvěma souosými trubicemi odizolovanými vysokým vakuem. Někdy také nazýván jako trubicový kolektor. Typická účinnost soustavy je kolem 70-80%.
    Vzduchový solární kolektorVe vzduchovém kolektoru, se mezi sklem a tmavě zbarveným plechem (absorbérem), ohřeje a vysuší slunečním zářením vzduch, který je z venku nasávaný potrubím do místnosti pomocí ventilátoru. Znečištěný a vlhký vzduch odchází dalším potrubím ven z interieru. Obě potrubí jsou vedena skrz obvodové zdivo nebo skrz střešní krytinu za vzduchovým kolektorem a ventilátor je umístěn v potrubí, které čerstvý vzduch zvenku přisává.
  • Referenceposlední editace 31.10.2018

  • Externí články, publikaceposlední editace 25.4.2018

 

Autor, Odborný garant a administrátor editací:
Ing. Petr Kotek, Ph.D. - [napsat soukromou zprávu]