Zemní kolektor
Kolektor je vyroben z polyethylenového potrubí, které se klade do výkopů v nezámrzné hloubce, v našich geografických podmínkách se doporučuje hloubka 1,2 – 1,5 m. Při dimenzování je především důležitá plošná výměra zemního kolektoru více jak systém položení a vzdálenosti jednotlivých smyček. Doporučená ideální délka jednotlivých okruhů je pro snížení tlakových ztrát 100 až 200 m. Potrubí smyčky se sdružují ve venkovní jímce, kde jsou umístěné rozdělovače, sběrače média s možností uzavření jednotlivých smyček, odvzdušnění, případně regulace průtoku.

1 – spirálové uložení (tzv. slinky) kolektoru do lokalit kde je prostorové omezení pro pokládku (vhodné pro nižší výkony do 3 kW). V případě špatného návrhu (předimenzování) je větší pravděpodobnost promrznutí zeminy.
2 – uložení do meandru ideálně rozloží čerpání energie, kdy je nejstudenější potrubí ohříváno nejteplejším (ideální v případě skrývky).
3 – klasické uložení potrubí, které rovnoměrně čerpá energii z plochy.
Hlubinný vrt
Vrt pro tepelné čerpadlo je, v současné době vývoje techniky, nejlevnějším způsobem akumulace tepla a chladu. Vrty je možné umístit do volného prostranství, stejně tak i pod parkoviště, rodinný dům, nebo výškovou budovu.
Pokud objekt potřebuje vytápění a v letních měsících chlazení, je kombinace tepelného čerpadla a geotermálních vrtů ideálním zdrojem. Dobře navržený a realizovaný systém tepelného čerpadla s vrty nemá konkurenci v žádném jiném zdroji tepla a chladu.
Vrty se realizují do hloubek 50 – 300 m. Standardní hloubka vrtů v ČR je 100 – 150 m.