Popis úsporného opatření

Změna distribuční sazby

Distribuční sazba elektrické energie stanovuje způsob, jakým bude účtována elektrická energie. Distribučních sazeb je celá řada. Lidé nejčastěji rozlišují jednotarifovou sazbu (tj. po celý den stojí elektrická energie stejně) nebo dvoutarifovou sazbu (v průběhu dne se cena spotřebované elektrické energie mění, tzv. vysoký a nízký tarif). 

Sazby však nejsou pouze dvě, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale je jich celá řada v závislosti na instalovaných spotřebičích, které daná domácnost využívá. Jinou sazbu tak bude mít domácnost, která elektřinu používá pouze ke svícení a vaření, další sazba se použije, pokud elektřinou ohřívá teplou vodu v zásobníku a ještě jiná, pokud vytápí tepelným čerpadlem či elektrokotlem.

Na jakou sazbu máte nárok, Vám sdělí Váš dodavatel elektrické energie, případně distributor, který v oblasti odběrného místa působí.

Nastavení správné distribuční sazby je klíčové pro správné účtování elektrické energie. Pokud byste například elektřinou topili a přitom používali jednotarifovou sazbu, může Vás při vyúčtování čekat nepříjemné překvapení v podobě neúměrně vysoké faktury.

Distribuční sazbu lze měnit pouze jednou za rok.

.
.
  • Měrné ceny, úspory, návratnostiposlední editace 12.12.2017

    Změna distribuční sazby je zdarma.

    Pro její získání však mohou vzniknout náklady, abyste distributorovi byli schopni doložit požadované dokumenty jako je zpráva revizního technika (cca 500-1000 Kč), případně výpočet tepelné ztráty objektu, který distributor v některých případech může požadovat (do 5000 Kč). Někdy je také potřeba upravit rozvody elektrické energie a připravit okruhy na samostatné jističe řízené HDO (cena závisí na velikosti objektu. Řádově se může jednat o 5-20 tis Kč)

    Změnu sazby provádíme prakticky vždy proto, abychom zaplatili co nejnižší účet za elektrickou energii. Pokud tedy máte distribuční sazbu nastavenou špatně, může její změna přinést velmi výraznou úsporu, díky snížení ceny za spotřebovanou kWh.

  • Spočtěte si samiposlední editace 12.12.2017

    Kalkulátor ERU – dodavatelé, sazby: http://kalkulator.eru.cz/

    Kalkulátor ERU – kontrola faktury: http://faktura.eru.cz/

  • Výhody, nevýhody, mýtyposlední editace 12.12.2017

    Silné stránky

    ·  Úspora financí za spotřebovanou elektrickou energii

    ·  Využití nízkého tarifu pro celou domácnost

    Slabé stránky (mýty)

    •  Při výraznější změně spotřeby energie nutno prověřit vhodnost sazby, případně provést změnu

    •  Nutnost výměny elektroměru (u některých sazeb)

    •  Nutnost navýšení jističů (při zvýšení spotřeby)

     

    Příležitosti

    •   

    Hrozby

    •  Výrazně vyšší účty za elektřinu při špatné sazbě

     

  • Související úsporné opatřeníposlední editace 12.12.2017

  • Specifika pro jednotlivé sektory budov a dotační potenciálposlední editace 13.12.2017

    Výše uvedené distribuční sazby platí pro domácnosti (označení D). Vedle nich ještě existují podnikatelské sazby s označením C. Ty fungují analogicky jako sazby pro domácnosti, např. C01d, C26d apod. 

    Rodinné domy

     

    Distribuční sazby se označují písmenem D (domácnost).

    D01d, D02d....

    Bytové domy

     

    Jednotlivé byty mají zpravidla vlastní elektroměr se sazbou pro domácnosti D.

    Společné prostory, kotelna apod. má však podnikatelskou sazbu C.

    Nebytové provozy (firmy, administrativa, obchody aj.)

    Odběratelé, kteří nejsou domácností, získají podnikatelskou sazbu s označením C.

    Velkoodběratelé

    Zvláštní kategorii tvoří velkoodběratelé elektrické energie. Ti jsou připojeni přímo na vysoké nebo velmi vysoké napětí (přes trafostanici). Těch se netýkají výše uvedené distribuční sazby, ale účtování probíhá ve zcela jiném režimu. Například se sjednává rezervovaná kapacita apod.

    Velkoodběratelem obvykle jsou větší podniky, obchodní centra, průmyslové areály atd.

  • Termíny a definice

    Nejpoužívanější pojmypopisjednotka
    D01d Distribuční jednotarifní sazba: 24 hodin VT – základní sazba bez elektrického topení či přípravy teplé vody, nižší využití.
    D02dDistribuční jednotarifní sazba: 24 hodin VT – základní sazba bez elektrického topení či přípravy teplé vody, vyšší využití.
    D25dDistribuční dvoutarifní sazba: NT 8 hodin – akumulace (vytápění nebo teplá voda), nižší využití.
    D26dDistribuční dvoutarifní sazba: NT 8 hodin – akumulace (vytápění nebo teplá voda), vyšší využití.
    D27dDistribuční dvoutarfiní sazba pro domácnosti: NT 8 hodin – elektromobil.
    D35dDistribuční dvoutarifní sazba. NT 16 hodin – hybridní spotřebiče (od 1.4.2016 již nelze nově sjednat).
    D45dDistribuční dvoutarfiní sazba: NT 20 hodin – vytápění (od 1.4.2016 již nelze nově sjednat).
    D55dDistribuční dvoutarifní sazba: NT 22 hodin – tepelné čerpadlo (od 1.4.2005 již nelze nově sjednat).
    D56dDistribuční dvoutarifní sazba: NT 22 hodin – tepelné čerpadlo (od 1.4.2016 již nelze nově sjednat).
    D57dDistribuční tarif elektrické energie od roku 2017 jak pro tepelné čerpadlo či elektrické vytápění (20h nízký tarif). Dříve pro TČ D56d. Podnikatelská sazba zůstává C56d.
    D61dDistribuční dvoutarifní sazba: NT Pá 12:00 – Ne 22:00 - víkendová sazba (obvykle pro chaty a chalupy).
    ERÚEnergetický regulační úřad
    HDOHromadné dálkové ovládání = dálkové řízení spotřebičů signálem po silové síti rozvodu elektřiny.
    Jednotarifní sazby24 hodin vysoký tarif (VT). Pro domácnosti to jsou sazby D01d, D02d.
    NTNízký tarif elektrické energie
    Sazba elektřiny "C"Označení sazby elektrické energie pro podnikatele
    Sazba elektřiny "D"Označení sazby elektrické energie pro domácnosti
    vn/VNVysoké napětí
    VTVysoký tarif elektrické energie
  • Detailní popis úsporného opatřeníposlední editace 12.12.2017

    Sazba s delší dobou nízkého tarifu denně je zpravidla cenově výhodnější. Pro přiznání takové sazby distributorem je nutné splnit dané podmínky, kterými je instalace daného spotřebiče, pro který je příslušná sazba určena. Výhodnou sazbu s nízkým tarifem D57d tak nemůže získat např. bytová jednotka, která elektřinou pouze svítí, nebo rodinný dům, ve kterém není instalován elektrokotel či tepelné čerpadlo, ale topí se v něm například zemním plynem.

    Změna distribuční sazby

    Pokud máte sjednanou sazbu elektrické energie, která neodpovídá skutečnosti, je vhodné ji co nejdříve změnit. Taková změna nastává např. v případě, kdy starý kotel na tuhá paliva nahradíte tepelným čerpadlem, nebo se výrazně změní spotřeba elektrické energie, atp.

    O změnu distribuční sazby musíte vždy požádat svého dodavatele elektrické energie, který následně zařídí potřebné kroky s distributorem elektrické energie ve vaší oblasti.

    Nejjednodušší je změna mezi sazbami D01d a D02d. Pro přiznání těchto sazeb není potřeba plnit žádné podmínky. Jednoduše o změnu požádáte svého dodavatele elektrické energie a on zařídí vše potřebné. Požádat o změnu lze písemně, nebo dnes stále častěji stačí také elektronická žádost. Změna se vyplatí, pokud spotřeba elektrické energie neodpovídá aktuálně používané sazbě.

    Hraniční spotřeba, kdy je výhodnější sazba D01d nebo D02d, se pohybuje přibližně mezi 600 až 1100 kWh/rok. Do stanovení hraniční spotřeby se promítá také velikost jističe.

    U ostatních sazeb je změna už o něco náročnější. Základním předpokladem je, že jste si nainstalovali nový elektrospotřebič. 

    Jako první věc při změně distribuční sazby je potřeba vyplnit žádost o změnu smlouvy. Příslušný formulář najdete na webových stránkách distributorů, případně si jej můžete vyzvednout přímo na pobočce.

    K vyplněné žádosti budete muset doložit revizní zprávu nebo potvrzení revizního technika, která zaručí technický stav vašeho odběrného místa. Pokud si nevíte rady s výběrem technika, obraťte se na zákaznický servis vašeho distributora elektřiny. Distributoři většinou disponují seznamem partnerských certifikovaných firem, které elektrorevize provádějí.

    Změna distribuční sazby je logicky spojena s výměnou hlavního jističe před elektroměrem. Před jakýmkoli zásahem do elektroměrového rozvaděče (odplombování) jste povinni informovat vašeho distributora elektřiny.

    Poté co distributorovi dodáte patřičné dokumenty, obdržíte návrh na novou smlouvu a následně si s ním domluvíte výměnu elektroměru a hlavního jističe. Ve smluvený den vás navštíví technický pracovník distributora, provede výměnu zařízení, a tím je celý proces změny distribuční sazby vyřízen.

    Detail, na který byste neměli zapomenout, je výše záloh za elektřinu. Pokud budete výrazně navyšovat svou spotřeby elektřiny, myslete i na navýšení vašich záloh. Vyhnete se tak nemilému překvapení po obdržení celoročního vyúčtování.

  • Referenceposlední editace 12.12.2017

  • Externí články, publikaceposlední editace 23.5.2018

 

Odborný garant a administrátor editací: Ing. Petr Kotek, Ph.D. - [napsat soukromou zprávu]

Autor: Ing. Zdeněk Ročárek