Popis úsporného opatření

Ostrovní dům

Pod označením ostrovní dům si můžeme představit realizaci domu, který je soběstačný. To znamená nezávislost na vnější dodávce energie nebo absenci vodovodní či kanalizační přípojky. Realizaci ostrovního domu lze ekonomicky kalkulovat v případě stavby „na zelené louce“ v oblasti bez vybudované infrastruktury inženýrských sítí. V zastavěném území není ostrovní systém ekonomický. Z hlediska konstrukčního, je vhodné uvažovat o parametrech ostrovního domu, jako obdobu pasivního standardu. Před samotnou realizací musí přecházet podrobné plánování a návrh objektu včetně podrobných energetických výpočtů, vycházejících z podmínek v dané lokalitě – teplota, doba svitu slunce, zásoby podzemní vody…

Co se týče energetických systémů, je ostrovní dům vybaven v základu stejně jako dům pasivní. Základem je řízené větrání s rekuperací, vytápění pomocí obnovitelných zdrojů energie či malá fotovoltaické elektrárna pro účely objektu. V ostrovním systému navíc přibývá důmyslný systém nakládání s dešťovou vodou, čištění vlastních odpadních vod a opětovné použití této vyčištěné vody v objektu, např. pro splachování WC. Z důvodu absence jakékoliv přípojky je vhodné myslet také na záložní zdroj energie – dieselagregát, který může pomoci v extrémních dnech, převážně v zimě.

V roce 2018 se chystá realizace ostrovního domu v jižních Čechách, jehož návrhy vzešly ze studentské architektonické soutěže Český ostrovní dům. Po realizaci a uplynutí doby testování, bude možno si rezervovat termín a vyzkoušet bydlení v ostrovním domě.

Návrh domu, který zvítězil v soutěži
Návrh domu, který zvítězil v soutěži "Český ostrovní dům 2017". Grafika: M.Juráň, J. Konečný, K. Ulrychová.
  • Měrné ceny, úspory, návratnostiposlední editace 22.8.2018

    Zvýšení ceny projektu ostrovního domu proti běžnému projektu

    0 - 80000

    Kč/projekt

    Zvýšení ceny stavby ostrovního domu proti běžnému domu

    0 - 20 % pouze stavba samotná + nutná technologie pro soběstačnou funkci objektu typu:

    fotovoltaická elektrárna: 30 000 - 50 000 Kč/kWp

    baterie: 25 000 - 40 000 Kč/kWh akumulované energie

    např. kotel na dřevo: 1200-1800 Kč/kW výkonu

    akumulační zásobník: 20 000 Kč/m3

    čistička odpadních vod: 40 000 - 60 000 Kč

    Úspora komodity lokální

    Úspora všech energií

     

    Úspora komodity globální

    Úspora všech energií

     

    Běžná návratnost instalace

    Plnohodnotné ostrovní domy většinou nemají v současné době ekonomickou návratnost. Jde spíše o filozofii bydlení a o 100% nezávislosti na dodavatelích energie.

     

    Na čem závisí návratnost

    Na ceně energií, vody, kvalitě projektu, s nímž je dům porovnáván

     

    Provozní náklady ostatní

    Téměř nulové, v některých případech i plusové pokud např. FVE elektrárna vyrábí více energie než dům využije.

     

    Dotace

    Lze získat dotace, jako na pasivní dům.

     

    orientační roční úspora na 1 m2 podlahové plochy

    0 - 200

    kWh/m2

  • Spočtěte si samiposlední editace 22.8.2018

    Úspora do energeticky soběstačného objektu nelze jednoduše vyčíslit. Nicméně při současných cenách technologií a poměrně levným energiím at se jedná o zemní plyn nebo cenu energie z tepelného čerpadla, je investice do zcela soběstačného domu bez přípojek nenávratný a jedná se stále spíše o vizi do budoucna.

  • Výhody, nevýhody, mýtyposlední editace 30.8.2018

    Silné stránky

    • Nezávislost na dodávce energií
    • Využití energie z okolí
    • Nízké, takřka nulové provozní náklady

    Slabé stránky

    • Je nutné instalovat spotřebiče s nízkou energetickou náročností a vyvarovat se například „topinkovačům, mikrovlnkám aj. energeticky náročným spotřebičům, které vyžadují nadměrné množství elektrické energie
    • V některých případech se dokonce omezuje větrání s rekuperací vzduchu, jelikož ventilátory přes noc vybíjí baterie
    • Musí být kvalitní projekt a návrh systémů. Při špatném návrhu nemusí správně fungovat např. domácí spotřebiče či často spíná záložní zdroj energie.
    • Musí být kvalitní energetické výpočty
    • Musí být kvalitně provedená stavba

    Příležitosti

    • Dotační příspěvek od státu do roku 2021 v kategoriích "pasivní dům" či "budova s nízkou spotřebou energie" (viz dotace u jednotlivé kategorie)

    Mýty

    • Ostrovní dům není dům uprostřed moře na pustém ostrově
    • Mýtem je, že ostrovní dům musí být zakopán v zemi - jeho vzhled může být jako standardní dům

  • Související úsporné opatřeníposlední editace 10.4.2018

  • Specifika pro jednotlivé sektory budov a dotační potenciálposlední editace 10.4.2018

    Rodinné domy

     

    Možnost získání dotace z programu Nová zelená úsporám

     

    Bytové domy

     

    Není známa stavba ostrovního bytového domu.

    Školská zařízení

    Není známa stavba ostrovního školského zařízení.

    Administrativní budovy

     

    Není známa stavba ostrovní administrativní budovy.

    Výrobní podnik

    Není známa stavba ostrovního výrobního podniku.

  • Termíny a definice

    Nejpoužívanější pojmypopisjednotka
    ČOVČistička odpadních vod
    Energetický štítek výrobkuOznačení výrobku spojeného se spotřebou energie, které obsahuje údaje o spotřebě energie a jiných hlavních zdrojů spotřebovaných v souvislosti s tímto výrobkem.
    Grid-OffViz ostrovní systém
    Inteligentní budovaInteligentní budova se vyznačuje tím, že nejdůležitější (v ideálním případě všechny) systémy jsou napojeny na centrální řídicí systém, který je vybaven různými senzory. Například pokud jsou osazeny senzory otevření oken, v případě jejich otevření se vypíná vytápění v dané místnosti a vzduchotechnika, aby se zbytečně neplýtvalo energií.
    LEDTyp osvětlení - dioda emitující světlo (light-emitting diode)
    Obnovitelné zdrojeZdroje energie nebo surovin pro člověka, které se částečně nebo úplně obnovují v přirozeném nebo antropogenně ovlivňovaném koloběhu látek a energií (např. energie větru, slunce, přílivu a odlivu, energie biomasy).
    Obnovitelné zdroje energiePřírodní energetické zdroje, jež mají schopnost částečné nebo úplné obnovy. Mezi obnovitelné zdroje energie řadíme jak energii sluneční, větrnou a vodní, tak energii z biomasy. Podle konkrétních přírodních podmínek se v některých částech světa využívá také energie mořského přílivu nebo geotermální energie (pocházející z nitra Země). V našich podmínkách má klíčový potenciál biomasa, stavět lze také malé vodní elektrárny (potenciál těch velkých už je vyčerpán). Sluneční a větrná energie se u nás uplatňuje zatím jen částečně, jejich využití ale roste i díky dotacím a podpoře ze strany státu a EU.
    Ostrovní důmDům bez přípojek plynu, vody nebo elektřiny, který je plně soběstačný. Má velmi nízké energetické nároky (po stránce potřeby energie na vytápění lepší jak pasivní dům) a většina energie je dodávaná obnovitelnými zdroji energie (fotovoltaikou, fototermikou, biomasou) a pro případné výkonové špičky je možné zapojit naftový generátor elektrické energie. Kanalizace je řešena ČOV s přepadem do vlastního jezírka nebo vsaku. Voda je získávána ze studny či jiného neveřejného zdroje.
    Ostrovní systémVětšinou ve spojení s fotovoltaickou elektrárnou tzv Grid-Off systémy FVE, kdy má objekt veškeré přípojky krom přípojky elektřiny. Systém je vhodný pro místa bez elektrické energie jako jsou chaty, chalupy, kempy, osady. Nejedná se tedy úplně o tzv "Ostrovní dům".
    OZEObnovitelný zdroj energie
    Pasivní důmV České republice dům splňující podmínky TNI 73 0329 nebo TNI 73 0330. V zahraničí domy splňující podmínky Passivhaus institutu.
  • Referenceposlední editace 10.4.2018

  • Externí články, publikaceposlední editace 6.8.2018

 

Odborný garant a administrátor editací: Ing. Petr Kotek, Ph.D. - [napsat soukromou zprávu]

Autor: Ing. Matouš Juráň